O knižke Slovensko pre začiatočníkov

V Španielsku som už pred mnohými rokmi bola svedkom seriálu, v ktorom si Španieli sami zo seba robili žarty. Nielen z politikov, vládnej moci či byrokratických absurdít, ale aj bežní ľudia sami zo seba, zo svojich každodenných ľudských (teda nielen španielskych) vlastností a situácií. Cirkev a stereotypy s ňou spojené nevynímajúc. Seriály plné šťavnatého, sčasti aj situačného humoru založené hlavne na dialógoch. Preháňajú negatívne ľudské vlastnosti až do absurdných situácií.

U nás je tento postoj, byť nad vecou a zabávať sa sám na sebe ešte stále v plienkach. Naše komediálne seriály (a to aj tie čo vychádzajú zo zahraničných predlôh) sú založené výhradne na situačnej komédii. Majú pobaviť nenáročného diváka. Chýba im iskra, obsahujú strnulé momenty. Zábavu má vyvolať tradičná žensko-mužská zápletka, smiešne kostýmy, neočakávané situácie a následné nechápavé výrazy tvárí alebo bujará veselosť postáv. Dialógy nie sú nosným ťahúňom našich komediálnych seriálov. Sú občas smiešne, ale málokedy vtipné.

Odhliadnuc od seriálov, na Slovensku máme nestarnúci humor Lasicu a Satinského, mimochodom založený práve na dialógoch; toho času bez následníkov. Dnes máme karikaturistov, vtipných moderátorov aj zábavné FB stránky, ktoré vychádzajú z aktuálneho (politického) diania.
Vedieť si urobiť srandu sám zo seba dá životu nový rozmer. Neschopnosť takého niečoho nás posúva medzi nesympatickú societu suchárov, cholerikov, nervákov, radikálov alebo aj inak chorých ľudí.

Pretože je sa z čoho smiať aj mimo politiky. Máme typické charakteristiky, ktoré si so sebou nesieme (hlavne staršia generácia) zo socializmu. To nás robí jedinečnými ale niekedy aj zábavnými pred západným svetom. My sa zase naopak niekedy zabávame na účet západných Európanov.

V socializme sme boli nútení zariadiť si všetko cez známych. Predavačka nám mala odložiť banány alebo nové čižmy pod pult, všetky domáce spotrebiče sme si museli svojpomocne opraviť, náradie poskladať, materiál zohnať pod rukou. Všetko sa majstrovalo doma. Aj o tom je realisticko-recesistický námet na magnetke Experience Slovakia! Typický pracovný dvor na dedine. Dvor, na ktorom sa odkladá, zbiera, majstruje, parkuje, pestuje aj chová.. A aj o tom je knižka Slovensko pre začiatočníkov. Akí sme.